View the official SMCPS Facebook pageView the official SMCPS Twitter feedView the offical SMCPS YouTube channelView official Instagram Watch our live-streamed broadcastsAccess the Home Access Center login pageFreqently asked questions and general website information
View the official SMCPS Facebook pageView the official SMCPS Twitter feedView the offical SMCPS YouTube channelView official Instagram Watch our live-streamed broadcastsAccess the Home Access Center login pageFreqently asked questions and general website information

Employees of the Year

St. Mary's County Public Schools recognizes and celebrates the great work done by staff each and every day. Each year, we recognize several employees that have been recognized for their service and dedication to St. Mary’s County Public Schools.

  • Education Support Professional of the Year (ESPY) Nominees include non-certificated staff in support professional positions, including secretaries, paraeducators, building service workers, dedicated substitutes, food service, safety assistants, and many more! The SMCPS Education Support Professional Professional of the Year will be selected from all staff nominated in this category.
  • Outstanding Educator Nominees include certificated staff in roles such as classroom teachers, media specialists, counselors, and more! The Maryland Teacher of the Year and Washington Post Teacher of the Year will be selected from teachers nominated in this category.
  • Leader of Excellence Nominees include: administrative and supervisory staff in such roles as supervisor, principal, assistant principal, and more! The Washington Post Principal of the Year will be selected from principals nominated in this category.

School and Department Nominees for the 2022-2023 School Year are:

Education Support Professionals | Outstanding Educators | Leaders of Excellence

Education Support Professionals

ELEMENTARY

Benjamin Banneker Elem School - Tammy Bucior
Captain Walter Francis Duke Elementary School - Angelica Freeman
Chesapeake Public Charter School - Melissa Angy
Dynard Elementary School - Donny Frederick
Evergreen Elementary School -  Suzanne Walter
George Washington Carver Elem - Anne Kirchner
Green Holly Elementary School - Prince Armstrong
Greenview Knolls Elem School - Valerie Mackall
Hollywood Elementary School -  Bethany Cook
Leonardtown Elementary School -  Evilla Dennis
Lettie Marshall Dent Elementary - Megan LaBrack
Lexington Park Elementary School -  Wanda Fenwick
Mechanicsville Elementary School  - Stacie Payne
Oakville Elementary School - Hannah Pratz
Park Hall Elementary School - Viola Jones
Piney Point Elementary School - Sherry Curtis
Ridge Elementary School - Susan McDaniel
Town Creek Elementary School - Robyn Charlton-Vickers
White Marsh Elementary School - Rochelle Hogan

SECONDARY

Esperanza Middle School - Wayne Prasado-Rao
Leonardtown Middle School - Elaine Deems
Margaret Brent Middle School - Cynthia Garrison
Spring Ridge Middle School - James Dorsey
Chopticon High School - Mary Werkheiser
Great Mills High School - Beverly Schwartzenburg
Leonardtown High School - Brooke Carter
Fairlead Academy -Charles Holton
Dr. J A Forrest Career and Technology Center - Kim White
Virtual Academy - Darla Adams

CENTRAL OFFICE

Division of Supporting Services - Bernice Ryce
Moakley/Central Administration - Stacey Brown

Outstanding Educators

ELEMENTARY

Benjamin Banneker Elem School - Amber Ripple
Captain Walter Francis Duke Elementary School - Julie Morrison
Chesapeake Public Charter School - Kim Collins
Dynard Elementary School - Ann-Marie Moses
Evergreen Elementary School - Brittany Sobocinski
George Washington Carver Elem - Lara Santos
Green Holly Elementary School - Lewis Harden
Greenview Knolls Elem School - Susanne Stouffer
Hollywood Elementary School - Ellisha Willis
Leonardtown Elementary School - Maria Bronzell
Lettie Marshall Dent Elementary - Kaitlyn Wood
Lexington Park Elementary School - Rayna O'Roark
Mechanicsville Elementary School - Jessica Williams
Oakville Elementary School - Rebecca Bradburn
Park Hall Elementary School - Savanna Read
Piney Point Elementary School - Megan Taylor
Ridge Elementary School - Marisa Stiffler
Town Creek Elementary School - Yasamien Kirby
White Marsh Elementary School - Brandi Baril

SECONDARY

Esperanza Middle School - Alisha Swann
Leonardtown Middle School - Dr. Mary Macauley
Margaret Brent Middle School - Missy Coons
Spring Ridge Middle School - Catherine Hunter
Chopticon High School - Lesley Williams
Great Mills High School - Britni Kirker
Leonardtown High School - Jasmin Thompson
Fairlead Academy - Meddo Swaby
Dr. J A Forrest Career and Technology Center - Amy Howell
Virtual Academy - Dr. William Sexton

Leader of Excellence:

Leonardtown Elementary School - Dr. Contina Quick-McQueen
Leonardtown MS - Dr. Deborah Dennie
Leonardtown High School - Kelsey Kiehlmeier
Margaret Brent MS - Glenna Edwards